OK
Scalpia

فرمالدهید و سولفات ، دو ترکیب متداول در شامپوها:


شامپو ها بصورت متداول از ترکیبات شیمیایی با نام سورفکتانت تشکیل شده اند که عامل ایجاد کف کنندگی در شامپو می باشند. بسیاری از سورفکتانتهای معمول و مورد استفاده در محصولات شوینده شامل سدیم لورت سولفات (SLES) ، سدیم لوردل سولفات (SLS)،آمونیوم وتری اتانول آمین لورت سولفات (TEALES , ALES) می باشند.این ترکیبات در عین اعمال قدرت شویندگی و کف کنندگی بالا دارای گروه عاملی سولفات آزاد  در ساختار شیمیایی خود می باشند.هرچه میزان استفاده از این مواد اولیه در شامپو بیشتر باشد،به همان اندازه قدرت شویندگی و پاک کنندگی محصول نیز افزایش خواهد یافت. فرمالدهید (Formaldehyde)یک ماده شیمیای بسیار خطرناک و سرطان زا می باشد که توسط بعضی از ترکیبات متداول مورد استفاده در شامپو ها شامل بعضی از نگهدارنده ها مانند دی ام دی ام هیدانتویین (DMDM Hydantoin) و برونوپول (Bronopol) و بعضی ترکیبات نرم کننده موی سر مانند پلی کواترنیوم- 15 (Polyquaternium-15) آزاد میگردد. استفاده از این ماده شیمیایی در محصولات صاف کننده موی سر نیز بسیار متداول می باشد.


مضرات سولفات و فرمالدهید:

شامپوهای حاوی شوینده های دارای سولفات با وجود اعمال قدرت شویندگی و کف گنندگی بالا دارای مضراتی شامل موارد زیر می باشد :افزایش خشکی موی سر، ایجاد سوزش ، خارش،قرمزی و التهاب در پوست سر و بویژه در افراد دارای پوست و موی حساس ، ایجاد اگزما در اثراز میان رفتن ساختار طبیعی لایه هیدرولیپیدی پوست،ایجاد سوزش در چشمها در صورت تماس باشامپو،ایجاد شکنندگی و موخوره در موها ، وزدار شدن و عدم شانه پذیری مناسب مو،از بین بردن رنگ مو در افراد با موهای رنگ شده ،همچنین استفاده از در صد های بالای سورفکتانهای SLS و SLES به مرور زمان سبب آزاد شدن ترکیب بسیار سمی و سرطان زا با نام 4،1 دی اکسان (1,4Dioxane) می گردد . ماده شیمیایی فرمالدهید نیز بسیار سرطان زا بوده ، بگونه ای که اگرمیزان فرمالدهید در محصولات بیشتراز 500ppm برسد از برچسب های هشداردهنده استفاده می گردد.

با توجه به موارد یاد شده ، ضرورت پرهیز از ترکیبات سولفات و فرمالدهید در محصولات شامپو بسیار احساس می گردد. به منظور نیل به این هدف، شرکت آراشیمی پارس اقدام به تولید شـامپوهای فـاقد سـولفات و فرمالدهید (Sulfate&Formaldehyde free) تحت برند اسکالپیا نموده است. قابل ذکر است تمام محصولات فاقد فرمالدهید بوده و بویژه دو محصول شامپو تقویت کننده و ضد ریزش مو مناسب برای روزانه و شامپو مناسب برای موهای تازه کاشته کاملا عاری از ترکیبات سولفات بوده تا این محصولات ضمن اعمال قدرت شویندگی ،کف کنندگی و پاک کنندگی مناسب از بروز عوامل نا مطلوب ناشی از وجود سولفات و فرمالدهید کاملا جلوگیری می نمایند.