OK
Scalpia

پارابن چیست؟

پارابن ها از جمله پرکاربردترین مواد نگهدارنده هستند. نگهدارنده ها یا مواد Preservative ترکیباتی هستند که جهت جلوگیری از آلودگی میکروبی یک محصول غذایی، دارویی و آرایشی و بهداشتی در طول دوره نگهداری محصول و در هنگام مصرف در فرمولاسیون آن مورد استفاده قرار میگیرد. از لحاظ ساختار شیمیایی پارابن ها از ماده اولیه پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید مشتق میشوند و بر اساس نوع استخلاف دارای انواع متیل، اتیل، پروپیل، ایزوپروپیل و ایزوبوتیل پارابن هستند که معمولا بصورت مخلوط در فرمولاسیون محصول مورد نظر بکار میروند. قیمت ارزان و عملکرد فوق العاده این مواد در جلوگیری از رشد انواع میکرو ارگانیسمها و به تبع آن افزایش مدت زمان مصرف محصول مربوطه سبب شده است که پارابن ها در بیش از 80% محصولات آرایشی و بهداشتی تولید شده در دنیا مورد استفاده قرار گیرند.


مضرات استفاده از پارابن

با وجود کارایی بسیار زیاد پارابن ها در اعمال ویژگیهای آنتی باکتریال و ضد میکرو ارگانیسمها، تحقیقات جدید انجام شده نشان دهنده ی بروز مشکلاتی برای سلامت مصرف کنندگان محصولات حاوی این مواد اولیه میباشد. از مهمترین عوارض ناشی از مصرف محصولات دارویی، غذایی و آرایشی و بهداشتی حاوی پارابن ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
1. بروز سرطان سینه در بانوان
2. بروز نقص باروری در مردان
3. پیری زودرس پوست
4. بروز واکنشهای حساسیتی

با توجه به موارد یاد شده، ضرورت استفاده از جایگزین مناسب بجای نگهدارنده های مضر پارابن بسیار احساس میگردد. به منظور نیل به این هدف شرکت آراشیمی پارس اقدام به تولید محصولات فاقد پارابن (Paraben Free) تحت برند اسکالپیا نموده است. در این محصولات از نگهدارنده جایگزین مناسب به منظور اعمال خاصیت ضدمیکروبی و آنتی باکتریال استفاده شده است. بر اساس تحقیقات انجام شده این ماده اولیه ضمن توانایی بسیار بالا در از بین بردن میکرو ارگانیسمها فاقد هرگونه اثرات جانبی مضر بوده و بویژه برای استفاده در محصولات تخصصی کودکان و خانم های باردار بسیار مناسب میباشد.